-
Kako se biraju studenti koji će otići na praksu?
Po završetku godišnjeg konkursa pravi se rang lista studenata po fakultetima i smjerovima. Bodove donosi prosjek ocjena, znanje stranog jezika, godina studija, rad u IAESTE-u, da li je student već bio na praksi posredstvom IAESTE-a. Studenti sa vrha rang liste imaju pravo prvog izbora pri dodjeli praksi. Naravno, poslodavac ima posljednju riječ, te na temelju nominacije studenta odlučuje da li će student biti primljen na praksu.
-
Da li je svake godine konkurs u isto vrijeme i da li je otvoren više puta godišnje?
Konkurs se raspisuje prije Generalne konferencije, krajem novembra/početkom decembra i traje dvije sedmice. Dakle, jednom godišnje.
-
Da li ima veze obnavljanje godine?
Obnavljanje godine ne utiče na formiranje rang liste. U obzir se uzima samo godina studija. Ukoliko student obnavlja npr. četvrtu godinu, tretira se kao student koji je redovno upisan u četvrtu godinu studija.
-
Od koje godine studija se može na praksu?
Konkurisati mogu svi studenti nezavisno od tekuće godine studija, ali poslodavac za većinu praksi zahtjeva završena četiri semestra, a nekad i više.
-
Na koliki vremenski period se odlazi?
Trajanje prakse definiše poslodavac, a to može biti bilo koji period, u trajanju od šest sedmica do godinu dana. Ipak, najčešće su prakse u trajanju od dva do tri mjeseca.
-
Da li se bira zemlja koja je u isteresu pojedinog studenta ili se bira između ponuđenih ili… nešto treće?
Pri razmjeni praksi nastoje se dobiti zemlje koje su u interesu studenata, međutim to nije uvijek moguće. Za neke zemlje je veliki interes, pa ne možemo dobiti baš sve što bismo htjeli. Isto tako, zavisi koje prakse određena zemlja može ponuditi.
-
Da li je potrebno znati jezik zemlje u koju se ide?
Znanje jezika zemlje u koju se ide nije uvijek uslov. U prinicpu, većina ponuđenih praksi zahtjeva samo znanje engleskog jezika. Međutim, u nekim zemljama (Njemačka, Švajcarska, Španija…) ponekad se traži znanje i drugog jezika.
-
Treba li imati vizu za odlazak na praksu?
To zavisi od viznog režima pojedine zemlje.
-
Mogu li na praksu ići studenti završne godine ili IX semestra?
Svi redovni studenti mogu da konkurišu. Osim toga, i studenti koji su diplomirali u tekućoj godini mogu da se prijave za obavljanje prakse.
-
Koliki je broj studenata koji konkurišu?
Iz godine u godinu, raste broj studenata koji konkurišu za obavljanje prakse posredstvom IAESTE-a. Prethodnih par godina taj broj je bio oko 200 bh. studenata.
-
Koliki je broj dodjeljenih mjesta za prakse u inostranstvu?
Pošto se razmjena sa drugim državama zasniva na principu reciprociteta (,,1 za 1‘‘), to zavisi od broja praksi u domaćim firmama koje prikupimo za studente iz inostranstva. Svake godine se povećava broj praksi koje IAESTE BiH prikupi i u konstantnom je porastu.
-
Ako znam tri jezika, da li sva tri moram dokazivati?
Na konkursu za dobijanje stručne prakse se boduje samo jedan strani jezik (engleski). Međutim, poslodavac može tražiti i znanje dodatnih jezika koje je u nekim slučajevima potrebno i dokazati (ako je tako naznačeno u opisu prakse).
-
Ko snosi troškove odlaska na praksu?
Troškove odlaska na praksu (putni troškovi, viza, takse…) snosi sam student. U nekim slučajevima, IAESTE komitet države u koju se odlazi omogućava besplatno izdavanje vize i/ili radne dozvole. Sve troškove tokom obavljanja prakse, takođe, snosi sam student, jer je za svoj rad plaćen! Student je dužan platiti naknadu u iznosu od 180KM prilikom potpisivanja ugovora sa IAESTE BiH kojom se pokirvaju administrativni troškovi kancelarije i godišnja članarina koja se plaća međunarodnom IAESTE-u za svaku realizovanu razmjenu.
-
Gdje su smješteni studenti za vrijeme prakse?
Ovdje ne postoji pravilo. U nekim zemljama studenti su smješteni u studentskim domovima ili iznajmljenom privatnom smještaju. U većini slučajeva IAESTE zemlje domaćina pronalazi smještaj za studenta, a u nekim slučajeva smještaj je obezbjeđen od strane poslodavca što je naznačeno u svakom opisu prakse.
Recent Comments